Jak przechowywać swoją kolekcję?

Niezależnie od kolekcji, większość kolekcjonerów musi podjąć kilka decyzji związanych z opieką i prezentacją swojej kolekcji, w tym zrozumienie idealnego środowiska dla ich kolekcji, sposobu organizowania i eksponowania kolekcji oraz sposobu jej przechowywania.

Odpowiednie warunki

Zanim zdecydujesz, gdzie przechowywać rosnącą kolekcję, określ najlepsze dla niej środowisko. Możliwe, że jeśli dojdziesz do punktu, w którym masz problemy z przechowywaniem swojej kolekcji, zostało to już rozważone. Ale dobrą zasadą, której będziesz chciał przestrzegać, jest utrzymywanie przedmiotów kolekcjonerskich w temperaturze pokojowej lub nieco niższej, przy stosunkowo niskim poziomie wilgotności. W przypadku większości kolekcji potrzebna jest niewielka ilość wilgoci w powietrzu, ale zbyt duża wilgotność może wyrządzić prawdziwe szkody. Witryna Comic Collecting sugeruje trzymanie komiksów w temperaturze od 50 do 65 stopni, przy wilgotności względnej 50% +/- 10%, podczas gdy przy zbieraniu wina Wine Spectator sugeruje trzymanie wina w temperaturze 55 stopni i wilgotności równej 70%. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest ilość ekspozycji na światło, niezależnie od tego, czy jest to bezpośrednie światło słoneczne, światło żarowe, fluorescencyjne czy ledowe. Pamiętaj, aby przeprowadzić badania, jeśli chodzi o prawidłowe poziomy światła dla Twojej kolekcji.

Czy eksponować swoją kolekcję?

Teraz, gdy określiłeś już idealne warunki do przechowywania swojej kolekcji, musisz zdecydować, jaki poziom ekspozycji i dostępu chcesz uzyskać. Mówiąc o wystawie, mam na myśli, czy w każdej chwili chcesz pochwalić się swoimi przedmiotami rodzinie i przyjaciołom? A może kolekcja jest czymś, co zachowujesz specjalnie dla siebie? Załóżmy, że zbierasz przypinki Disneya. Czy chcesz trzymać je w szklanej gablocie, aby inni mogli łatwo zobaczyć? A może wolisz rozdzielić je na osobne pudełka, które są oznakowane w celu łatwej organizacji?

Przechowywanie Twojej kolekcji

Teraz, gdy określiłeś już odpowiednie warunki dla swojej kolekcji oraz sposób, w jaki chcesz ją zorganizować i wyświetlić, ostatnią decyzją jest miejsce przechowywania kolekcji. Opcje obejmują pomieszczenia domowe, takie jak piwnica, garaż, strych lub inne pokoje, lub komórka lokatorska w pobliskim magazynie.

Jeśli zdecydujesz się zachować swoją kolekcję w swoim domu, zainwestuj w miernik temperatury/wilgotności i umieść go w pomieszczeniu, w którym przechowujesz swoją kolekcję. Dostosuj źródła światła, aby zapewnić niski poziom promieniowania UV i upewnij się, że dostęp jest ograniczony, niezależnie od tego, czy oznacza to zamknięcie drzwi pokoju, czy inny sposób.

Jeśli planujesz korzystać z magazynu, poszukaj takich, które są klimatyzowane i mają stalowe ściany i legary, a nie gipsowe płyty gipsowo-kartonowe i drewniane legary, ponieważ zatrzymają one wilgoć i zapachy, które znajdą się w Twojej kolekcji.

Teraz już wiesz, jak bezpiecznie możesz przechowywać swoją kolekcję.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.