Weryfikacja unikatowych banknotów

Sprzedawcy detaliczni, którzy wiedzą, jak rozpoznać fałszywe banknoty, mogą pomóc w ograniczeniu strat związanych z fałszowaniem pieniędzy.

Chociaż lampy UV do wykrywania fałszywych pieniędzy i fałszywe długopisy są pomocnymi narzędziami, istnieje wiele innych sposobów na stwierdzenie, czy rachunek jest autentyczny, czy fałszywy. Fizyczne cechy banknotu, takie jak atrament, znaki wodne i tekst, są celowymi środkami bezpieczeństwa, które pomagają ludziom rozpoznać autentyczne pieniądze.

Poniżej przedstawiamy sposoby, które zwykle pomagają w ustaleniu autentyczności większości banknotów. W przypadku unikalnych, takich, które już dawno wyszły z obiegu i mają wartość kolekcjonerską, te sposoby również można spróbować zastosować. Wszystko zależy od tego, jak stary jest nasz oryginalny banknot. Jeśli to nie wystarczy, warto skontaktować się z osobą posiadającą odpowiednią wiedzę, bądź też wyszukać informacje w internecie na temat naszego banknotu, być może uda nam się ustalić jego oryginalność.

1. Atrament zmieniający kolor

Może pojawić się w różnych miejscach charakterystycznych dla banknotu. Taka technika oznaczania prawdziwych banknotów została wprowadzona już dawno temu i niezależnie od kraju pochodzenia banknotu – na każdym papierku może pojawić się w różnym miejscu. Gdzie powinno się znajdować na Twoim banknocie? Czy w ogóle taki atrament zauważasz? Jak stary jest Twój banknot?

2. Znak wodny

Znak wodny jest charakterystycznym zabezpieczeniem autentycznych banknotów. Wiele nowych walut używa znaku wodnego, który jest w rzeczywistości najczęściej repliką twarzy na papierku. Na innych banknotach jest to tylko owalna plama. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, patrząc na znak wodny rachunku:
• Znak wodny powinien być widoczny tylko wtedy, gdy trzymasz rachunek pod światło.
• Znak wodny powinien znajdować się po prawej stronie.
• Jeśli znak wodny jest twarzą, powinien dokładnie pasować do twarzy na banknocie. Czasami podróbki wybielają niższe nominały i przedrukowują je z wyższymi wartościami, w którym to przypadku twarz nie pasuje do znaku wodnego.
• Jeśli nie ma znaku wodnego lub znak wodny jest widoczny bez trzymania go pod światło, nominał jest najprawdopodobniej sfałszowany.

3. Rozmyte obramowania, drukowanie lub tekst

Automatyczna czerwona flaga dla fałszywych nominałów to zauważalnie rozmyte granice, nadruk lub tekst na rachunku. Autentyczne nominały są wykonywane przy użyciu wycinanych płyt drukarskich, które tworzą imponująco cienkie linie, dzięki czemu wyglądają niezwykle szczegółowo. Podrabiane drukarki zwykle nie są w stanie zapewnić tego samego poziomu szczegółowości. Przyjrzyj się uważnie, zwłaszcza granicom, aby sprawdzić, czy na nominale nie ma żadnych zamazanych części. Autentyczne banknoty posiadają również mikrodruk, czyli drobno nadrukowany tekst umieszczony w różnych miejscach rachunku. Jeśli mikrodruk jest nieczytelny nawet pod lupą, prawdopodobnie jest podrobiony.

Mamy nadzieję, że te sposoby pomogą wykryć unikalność i prawdziwość Twojego banknotu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.