Inwestycje w przedmioty retro, czy warto?

Kolekcjonowanie jest atrakcyjne zarówno dla młodych, jak i starszych, niezależnie od dochodów, lokalizacji czy doświadczenia. Poszukiwanie i znajdowanie rzadkiego przedmiotu kolekcjonerskiego jest zabawne i emocjonalnie satysfakcjonujące.
Niewielu doradców finansowych poleciłoby kolekcjonowanie jako strategię inwestycyjną. Wiele kolekcji zaczyna się od jednego nabytku, który przyciąga nas swoim pięknem, historią lub nawiązaniem do przeszłości. Zdobywamy ją, ponieważ przemawia do nas w wyjątkowy, często niewytłumaczalny sposób.

Popularne typy przedmiotów kolekcjonerskich

Niedawne przeszukanie Księgi Rekordów Guinnessa wykazało prawie 300 kolekcji różnych typów. Mniej nagłośnione kolekcje obejmują zabawki Happy Meals McDonald’s, kije golfowe i pokoje ze średniowieczną zbroją.

Niektóre z najpopularniejszych rodzajów przedmiotów kolekcjonerskich to:

Plakaty filmowe

Najdroższym plakatem filmowym, jaki kiedykolwiek sprzedano, jest „Metropolis” (1927), który sprzedano w 2005 roku za 690 000 dolarów. W 2012 roku wiele, w tym plakaty do „Metropolis”, „King Konga” i „Niewidzialnego człowieka”, zostało sprzedanych za 1,2 miliona dolarów przez amerykański sąd upadłościowy.

Wartość plakatów filmowych zależy od popularności filmu i gwiazd, a także od innych czynników, takich jak niedobór i wiek. Na przykład większość plakatów z lat 80. nie zyskała znaczącej wartości.

Pamiątki pop i rock’n’roll

Popularne są oryginalne czasopisma fanowskie z lat 50. i 60., płyty winylowe, instrumenty muzyczne i pamiątki po artystach.

Na przykład rozbita gitara Fender Kurta Cobaina z pierwszej trasy Nirvany sprzedała się w 2008 roku za 100 000 dolarów, a jego odręcznie wydrukowana lista piosenek granych przez Nirvanę w Filadelfii została sprzedana w 2015 roku za 8750 dolarów.

Podpisana przez Beatlesów kopia albumu „With the Beatles” sprzedana na aukcji w 2015 roku za 36 250 dolarów. W marcu 2018 roku kultowa para okularów przeciwsłonecznych Elvisa Presleya została sprzedana za 159 900 dolarów.

Stylowe ubrania

Odzież datowana od lat dwudziestych do połowy lat osiemdziesiątych uważana jest za „vintage” – niektórzy uważają przedmioty wykonane po latach sześćdziesiątych za „retro”. Ubrania cenione są za niepowtarzalność i styl.

Szczególnie popularna jest epoka Haute Couture w latach 40. i 60. – ubrania zostały zaprojektowane dla jednego klienta przez uznanego projektanta we francuskim świecie couture. Poszukiwane są również półbuty i spódnice z koła z lat 50-tych oraz modne ubrania angielskie z lat 70-tych.

Firma Kerry Taylor Auctions twierdzi, że jest wiodącym na świecie domem aukcyjnym specjalizującym się w modzie vintage, organizującym co najmniej pięć aukcji rocznie.

Czy warto jest zatem kolekcjonować przedmioty retro? Powyższe przykłady pokazują, że w świecie kolekcjonerów – nigdy nic nie wiadomo. Przechowując jakiś przedmiot może okazać się, że posiadamy prawdziwą fortunę, która jeszcze nie została finansowo upłynniona.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.