Jak ulokować oszczędności?

Jeśli nie masz zadłużenia na karcie kredytowej, a po opłaceniu rachunków o wysokim priorytecie pozostał Ci dochód do dyspozycji, następnym krokiem powinno być oszczędzanie i powiększanie majątku.

Ale przy wielu opcjach dostępnych w dzisiejszym świecie zaawansowanych technologii, trudno jest dokładnie wiedzieć, z jakiego konta oszczędnościowego należy korzystać i kiedy jest odpowiedni czas na rozpoczęcie inwestowania.

Trudno też wiedzieć, na co i kiedy będziesz potrzebować swoich pieniędzy. Możesz rozważyć zakup domu, oszczędzanie dla dziecka lub powrót na studia – a może nawet połączenie wszystkich trzech.

Oszczędzanie na życie, którego pragniesz

Kiedy już masz fundusz ratunkowy z oszczędnościami na zapas od trzech do sześciu miesięcy, a spłata zadłużenia jest pod kontrolą, jesteś w dobrej sytuacji finansowej, aby zrobić o wiele więcej ze swoimi pieniędzmi.

Przed podjęciem decyzji, ile zaoszczędzić i jakich kont użyć, powinieneś najpierw zdecydować, czego dokładnie chcesz w życiu. Każdy kamień milowy, marzenie lub ambicja wiąże się z kosztami, na które możesz się przygotować.

Trzymaj gotówkę na cele, które chcesz osiągnąć w ciągu najbliższych dwóch lat, na koncie o niskim ryzyku, takim jak wysokodochodowe konto oszczędnościowe. A jeśli cele mają się odbyć za ponad dwa lata, rozważ inwestycję za pomocą rachunku maklerskiego. Wiąże się to z większym ryzykiem, ale nie będziesz od razu potrzebował pieniędzy.

Gdzie odłożyć swoje oszczędności

Istnieje wiele rodzajów funduszy oszczędnościowych i inwestycyjnych. Ogólnie rzecz biorąc, fundusze o niższym ryzyku uzyskują przewidywalny, ale mniejszy wzrost. Fundusze o wyższym ryzyku oferują potencjał do szybkiego wzrostu, ale możesz również stracić pieniądze, gdy rynek idzie w górę i w dół.

Konto oszczędnościowe o wysokiej rentowności jest najmniej ryzykowne, ponieważ Twoje pieniądze nie są inwestowane na giełdzie, ale i tak przynoszą odsetki 16 razy wyższe niż średnia krajowa.
Kiedy jesteś gotowy na bardziej agresywny wzrost swoich pieniędzy, znajdź firmę maklerską lub doradcę, który będzie pasował do Twojego stylu życia i osobowości. Prosta aplikacja łączy się z Twoim kontem czekowym i automatycznie inwestuje resztę. Są zwykle tańsze (z opłatami od około 0,01% do 0,25% Twoich zarobków) w porównaniu z profesjonalnymi doradcami finansowymi, którzy pobierają co najmniej 1%.

Jeśli chcesz sam wziąć na siebie większą odpowiedzialność, możesz założyć konto maklerskie za pośrednictwem firm maklerskich.

Inwestowanie w cele krótko- i długoterminowe

Inwestując w fundusz, który zawiera mieszankę akcji i obligacji, istnieje większe ryzyko, gdy posiadasz większy procent akcji. Akcje są zazwyczaj bardziej niestabilne, podczas gdy rynek obligacji jest zwykle bardziej umiarkowanym ryzykiem.
Ale nie powinieneś pozwolić, aby ryzyko cię przestraszyło, jeśli twój cel przekracza dwa lata, możesz przetrwać wzloty i upadki rynku.
Wiedząc o tym, możesz wkładać swoje pieniądze w różne inwestycje w zależności od tego, jak daleko znajduje się każdy cel i jak duże ryzyko jesteś gotów podjąć.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.