Numizmatyka, hobby dla każdego

Kolekcjonowanie monet jest jednym z najstarszych i na pewno jednym z najpopularniejszych hobby.

Od wieków zarówno młodzi, jak i starzy dzielili przyjemności i korzyści płynące z numizmatyki. Hobby przemawia do ludzi ze wszystkich środowisk – od dzieciaków, które dopiero zaczynają, po królów i władców suwerennych narodów.

Być może główną atrakcją tego hobby dzieci i królów jest to, że możesz dosłownie trzymać historię w swoich rękach. Za kilka dolarów możesz posiadać starożytną monetę, która krążyła, gdy Jezus Chrystus chodził po ziemi. Możesz nawet zadać sobie pytanie: Czy to jest ta moneta, którą trzymał w swoich rękach, kiedy powiedział „Oddaj Cezarowi to, co Cezara…”?

Czego dowiadujemy się dzięki starym monetom?

Możemy prześledzić pochodzenie monet aż do ponad 2700 lat temu. W VII wieku p.n.e. królestwo Lidii wybiło pierwszą monetę, jaką kiedykolwiek wybito, a przynajmniej w zakresie naszej obecnej wiedzy. Położona na śródziemnomorskim wybrzeżu współczesnej Turcji Lidia była w tym czasie jednym z najbogatszych i najpotężniejszych narodów na świecie. Jej popularnego króla pamięta się nawet do dziś, kiedy mówimy „tak bogaty jak Krezus”.

Jak powiedzieliśmy, monety mogą zaprowadzić nas w fascynującą podróż i głębsze zrozumienie i docenienie historii. Możemy nawet powiedzieć, że jest to romantyczna podróż, gdy odkrywamy zaangażowanych ludzi, miejsca i czasy i wyobrażamy sobie, że tam jesteśmy. Romans i kontemplacja nie ograniczają się również do czasów starożytnych. Kiedy trzymamy w dłoniach tę srebrną monetę wybitą w latach 30., któż nie może nie pomyśleć o trudnościach, jakie znosili nasi rodzice lub dziadkowie podczas Wielkiego Kryzysu? Czy tata wydał tę dziesięciocentówkę lub ćwiartkę na bochenek chleba lub kwartę mleka dla swojej rodziny?

Widzisz, monety to wirtualna historia, którą trzymamy w naszych rękach.

Oprócz wielu przyjemności, jakie daje nam wszystkim kolekcjonowanie monet, kolejną korzyścią jest społeczny aspekt tego wspaniałego hobby. Jesteśmy w stanie dzielić wspólne zainteresowania z innymi kolekcjonerami. Być może masz już znajomego kolekcjonera, a może bliski przyjaciel wykaże zainteresowanie takim hobby, gdy dostrzeże Twój entuzjazm. Być może dołączysz do lokalnego klubu monet i poznasz wielu nowych przyjaciół, którzy podzielają Twoją pasję. Kolekcjonerzy to ogólnie przyjazna grupa ludzi. Ta braterska więź i koleżeństwo sprawiają, że większość naszych kolekcjonerskich iskier jest dobrze oświetlona i aktywnie angażuje się. Wiele z naszych nowych znajomości na monetach zaowocuje przyjaźniami na całe życie.

Dlaczego w ogóle narody zarabiają pieniądze? Ponieważ używamy papierowych pieniędzy i monet do kupowania rzeczy, których potrzebujemy i chcemy. Rząd każdego kraju jest jedyną agencją, która może emitować monety i papierowe pieniądze. Każdy naród decyduje o „nonie” lub wartości każdej sztuki tej waluty. Często nazywamy to „wartością nominalną”. To mówi nam, ile są warte pieniądze, gdy chcemy coś kupić.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.