Kryzys w państwie, a ceny złota

Relacja między cenami złota a rynkami akcji jest odwrotna. Najczęściej ceny złota spadały, gdy giełdy radziły sobie dobrze i na odwrót. Kiedy załamują się giełdy, popyt na złoto rośnie, ponieważ coraz więcej inwestorów szuka bezpieczniejszych opcji.

Złoto jest uważane za jedną z najbezpieczniejszych opcji inwestycyjnych, ponieważ szanse na utratę całej wartości złota są prawie zerowe. Ceny złota mogą się wahać, ale nigdy nie spadną do zera. Właśnie z tego powodu ceny żółtego metalu gwałtownie rosną w czasach niepewności lub kryzysu gospodarczego. Jest to bardzo oczywiste, ponieważ inwestorzy uciekają się raczej do bezpieczniejszych opcji niż tych, które są podatne na kilka czynników ekonomicznych i geopolitycznych.

Relacje między ceną złota a rynkiem akcji

Relacja między cenami złota a rynkami akcji jest odwrotna. Najczęściej ceny złota spadały, gdy giełdy radziły sobie dobrze i na odwrót. Kiedy załamują się giełdy, popyt na złoto rośnie, ponieważ coraz więcej inwestorów szukałoby bezpieczniejszych opcji. To automatycznie wypacza cenę złota i jest to widoczne w przeszłości, gdy ceny złota gwałtownie wzrosły w czasach kryzysu gospodarczego lub recesji.

Przykład Lehman Brothers z 2008 roku

Chaos finansowy, który został wywołany przez upadek Lehman Brothers we wrześniu 2008 roku, doprowadził do tego, że ceny złota podskoczyły z nieco ponad 700 dolarów za uncję do poziomu 1900 dolarów za uncję do października 2011 roku. W ciągu tego trzyletniego okresu rynki akcji wokół świat był niestabilny, a inwestorzy w dużym stopniu polegali na złocie, aby zachować swój kapitał. Po 2011 r. cena złota zaczęła spadać, gdy rynki akcji ustabilizowały się.

Chińsko-amerykańska wojna handlowa

Po krótkim okresie stabilizacji rynku duchy finansowe powróciły na początku 2018 roku wraz z wybuchem chińsko-amerykańskiej wojny handlowej. Stany Zjednoczone i Chiny to dwie największe gospodarki, a kilka rozwijających się gospodarek na całym świecie jest zależnych od tego, jak dobrze radzą sobie oba kraje pod względem działalności handlowej. Wojna handlowa rozpoczęła się od nałożenia przez USA mnóstwa ceł na towary importowane z Chin. Kontrahenci w Chinach zemścili się, nakładając cła na produkty importowane z USA.

Napięcia handlowe między dwoma narodami eskalowały do ​​poziomu, w którym wielokrotne rozmowy nie przyniosły korzystnych rezultatów. To spowodowało wzrost cen złota w okresie od 2018 do 2020 roku. W 2017 roku średnia cena złota wyniosła 1257,12 dolarów, a w 2019 roku osiągnęła 1392,6 dolarów.

Pomimo obecności kilku innych aktywów, inwestorzy preferują złoto w czasach recesji, ponieważ zapewnia ono bardzo potrzebną elastyczność i płynność. Jeśli zdecydujesz się inwestować w nieruchomości zamiast złota, sprzedaż swoich udziałów w razie potrzeby może okazać się trudna. Istnieje możliwość w ogóle nie znalezienia nabywców. Jeśli zdarzy ci się wybrać instrumenty dłużne zamiast złota, możesz nie być w stanie sprzedać swoich zasobów do czasu zakończenia okresu blokady.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.