Rodzaje drogocennej biżuterii

Chociaż istnieje wiele metali do wyboru, biżuteria jest zwykle wykonana ze szlachetnych metali o wysokim połysku, takich jak platyna, złoto i srebro. Kilka metali nieszlachetnych zyskuje popularność we współczesnej biżuterii, zapewniając wszystko, od trwałości po oryginalność. Generalnie, jest kilka rodzajów drogocennej biżuterii. Zwykle wykonana jest ona ze złota lub srebra, ale liczy się także to, czy wyłożona jest drogocennymi kamieniami oraz jej jakość, trwałość. Poniżej przedstawiamy wykaz metali, które obecnie wykorzystuje się do tworzenia drogocennej i odpornej na uszkodzenia mechaniczne jak i upływ czasu biżuterii.

ZŁOTO

Złoto jest gęstym, plastycznym metalem szlachetnym, który ma jasnożółty kolor i może być wypolerowany na wysoki połysk. W czystej postaci, 24 karat, jest niezwykle miękki. Podczas gdy większość złotej biżuterii ma 14 lub 18 karatów, projektanci najwyższej klasy zwykle używają 18, 22 lub 24 karatów. Złoto jest powszechnie mieszane z innymi metalami lub stopami w celu uzyskania szerokiej gamy wariantów kolorystycznych i właściwości roboczych. Dlatego złota biżuteria może się różnić kolorem w zależności od użytego stopu.

PLATYNA

Platyna to gęsty, plastyczny metal o białym kolorze z chłodnymi odcieniami. Jest prawie zawsze używany w swojej najczystszej postaci w 95 procentach biżuterii. Platyna ma znaczną wagę. Dla porównania, pierścionek z platyny waży prawie 60 procent więcej niż ten sam pierścionek z 14-karatowego złota.

PALADIUM

Pallad należy do grupy metali platynowych i ma delikatny, srebrzystobiały kolor z lekko szarymi refleksami. Jest również stosowany w niemal czystej postaci w 95 procentach biżuterii. Jest trudniejszy w obróbce niż platyna czy złoto i waży znacznie mniej, jednak wciąż podnosi wartość biżuterii.

SREBRO

Srebro jest miękkim, błyszczącym metalem, który jest bardzo plastyczny i ma srebrzystobiały kolor. Srebro jest powszechnym stopem składającym się z 92,5% srebra i 7,5% miedzi.

TYTAN

Tytan jest silnym, o niskiej gęstości, wysoce odpornym na korozję i lśniącym białym naturalnym pierwiastkiem. To najtwardszy naturalny metal na świecie. Jest bardzo wytrzymały i jest używany głównie do stopowania metali lotniczych. Jest również popularnym wyborem do biżuterii służącej do przekłuwania ciała ze względu na jego właściwości hipoalergiczne. Jest lekki i nietłukący.

WOLFRAM

Wolfram to stalowoszary metal o wytrzymałości i wysokiej temperaturze topnienia, co czyni go ulubionym w przemyśle metalurgicznym. Wolfram metaliczny jest twardszy niż stopy złota i hipoalergiczny, co czyni go przydatnym do pierścionków odpornych na zarysowania, zwłaszcza w projektach ze szczotkowanym wykończeniem.

STAL NIERDZEWNA

Stal nierdzewna to współczesny metal zawierający chrom i/lub nikiel – odporny na matowienie i rdzę. Ponieważ większość biżuterii ze stali nierdzewnej nie jest platerowana, stanowi doskonałą alternatywę dla osób z alergią i wrażliwością na metale nieszlachetne, takie jak miedź czy mosiądz.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.