Złoto, sprzedawać czy kupować?

Kiedy czasy gospodarcze stają się trudne lub giełda wydaje się załamywać, inwestorzy często zwracają się ku myśli zakupienia złota jako bezpiecznej inwestycji. Wraz z gwałtownym wzrostem inflacji i giełdą oscylującą wokół najniższych od lat poziomów, niektórzy inwestorzy szukają bezpiecznego aktywa, który ma udokumentowaną historię zysków, a jest nim złoto.

Oszczędzający i inwestorzy lubią złoto z wielu powodów – ma ono cechy, które sprawiają, że towar ten jest dobrym kontrapunktem dla tradycyjnych papierów wartościowych, takich jak akcje i obligacje. Postrzegają złoto jako magazyn wartości, mimo że jest to zasób, który nie generuje przepływów pieniężnych. Niektórzy postrzegają złoto jako zabezpieczenie przed inflacją, ponieważ obawiają się, że działania mające na celu stymulowanie gospodarki – takie jak stopy procentowe bliskie zera – oraz wydatki rządowe mogą spowodować wzrost inflacji.

2 sposoby kupowania i sprzedawania złota

 

Oto dwa sposoby, dzięki którym możesz wzbogacić się na złocie.

1. Złoto w sztabach

Jednym z bardziej emocjonujących sposobów na posiadanie złota jest kupowanie go w sztabkach lub monetach. Będziesz miał satysfakcję patrząc na nie i dotykając go, ale posiadanie ma również poważne wady, jeśli posiadasz więcej niż tylko trochę. Jedną z największych wad jest konieczność zabezpieczenia i ubezpieczenia fizycznego złota.

Aby osiągnąć zysk, właściciele fizycznego złota są całkowicie uzależnieni od wzrostu cen towaru. Inaczej jest w przypadku właścicieli firm (takich jak firma wydobywcza złota), gdzie firma może wyprodukować więcej złota, a tym samym większy zysk, zwiększając inwestycje w tę firmę.

Ryzyko: Największym ryzykiem jest to, że ktoś może ukraść ci złoto, jeśli nie będziesz chronił swoich zasobów. Drugie co do wielkości ryzyko pojawia się, gdy musisz sprzedać swoje złoto.

2. Kontrakty terminowe na złoto

Kontrakty terminowe na złoto to dobry sposób na spekulację na temat wzrostu (lub spadku) ceny złota. Jeśli chcesz, możesz nawet skorzystać z fizycznej dostawy złota, chociaż fizyczna dostawa nie jest tym, co motywuje spekulantów.

Największą zaletą korzystania z kontraktów futures do inwestowania w złoto jest ogromna dźwignia, z której możesz skorzystać. Innymi słowy, możesz posiadać dużo kontraktów terminowych na złoto za stosunkowo niewielką sumę pieniędzy. Jeśli kontrakty terminowe na złoto zmierzają w kierunku, w którym myślisz, możesz bardzo szybko zarobić dużo pieniędzy.

Ryzyka: Dźwignia dla inwestorów w kontraktach terminowych zmniejsza się jednak w obie strony. Tak więc, podczas gdy rynek kontraktów terminowych pozwala na zarobienie dużych pieniędzy, równie szybko możesz je stracić.

Ogólnie rzecz biorąc, rynek kontraktów terminowych jest przeznaczony dla doświadczonych inwestorów i możesz potrzebować brokera, który umożliwia handel kontraktami terminowymi, a nie wszyscy główni brokerzy świadczą tę usługę. Jest to jednak ciekawa alternatywa zarobienia pieniędzy na złocie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.