Stare monety, jak je rozpoznać?

Stare monety mogą być trudne do identyfikacji i oszacowania ich wartości lub ceny, jeśli nawet nie wiesz, jak się nazywają. Czy twoja stara moneta jest wykonana ze srebra czy złota? Z jakiego kraju pochodzi? Czy napisy są po polsku, po angielsku, czy w innym języku obcym? Czy moneta wygląda na nową, czy jest tak zużyta, że ​​ledwo można ją zidentyfikować? Czy to prawdziwa moneta, czy jakiś rodzaj żetonu do gry lub handlu?

Takie pytania mogą zmylić osobę, która nie jest zaznajomiona z hobby numizmatyki, znanym również jako kolekcjonowanie monet. Jeśli jednak podejdziesz z rozsądkiem do swojego zadania, może okazać się przyjemne, być może okaże się, że jesteś w posiadaniu bardzo rzadkiej i wartościowej monety.

Zidentyfikuj swoje monety

Pierwszym krokiem do ustalenia wartości Twoich starych monet jest ich identyfikacja. Jeśli pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, możesz sprawdzić tabelę identyfikacji starych monet USA. Stare monety ze Stanów Zjednoczonych zawsze będą miały na nich napis „Stany Zjednoczone Ameryki”, chociaż czasami jest to skrót na bardzo starych monetach amerykańskich. Jeśli moneta pochodzi z USA i nie ma jej na wykresie, prawdopodobnie jest to moneta okolicznościowa, a nie moneta obiegowa. Pamiętaj, że tylko dlatego, że moneta ma napis Stany Zjednoczone, nie oznacza to, że jest to oficjalna moneta Stanów Zjednoczonych.

Stare monety spoza Stanów Zjednoczonych

Jeśli na monetach nie pisze, że pochodzą z USA, na pewno podana jest nazwa innego kraju. W większości przypadków możesz rozpoznać kraj, chociaż zwykle nazwa kraju będzie w języku, który wyemitował monetę. Możesz wpisać prawdopodobną nazwę kraju w wyszukiwarce, takiej jak Google, aby zobaczyć, co jest dostępne w sieci.

W dodatku, twoja moneta może być żetonem lub medalem. Na całym świecie wydano wiele medali upamiętniających różne osoby i wydarzenia. Sięgają one aż do czasów starożytnych. Możesz zabrać swoją niemożliwą do zidentyfikowania monetę lub medal na wystawę monet lub do sprzedawcy monet, gdzie mogą Ci pomóc ją zidentyfikować.

Analizowanie starych monet

 

Oto kilka wskazówek dotyczących badania starych monet:

  • Nie bój się sprawdzać linków do serwisu eBay, jeśli pojawią się podczas wyszukiwania Twojej starej monety. Czasami sprzedający mają dużo szczegółów na temat monet na aukcjach, a Ty masz pojęcie o ich wartości.
  • Koniecznie sprawdź poza pierwszą stroną wyników wyszukiwania. Czasami nie znajdziesz tego, czego potrzebujesz, aż do kilku stron w wykazach.
  • Spróbuj opublikować zdjęcia swojej starej monety na forach lub wysłać je e-mailem do handlarzy monetami. Wcześniej czy później ktoś ją rozpozna.
  • Chociaż rzadko jest to nasz pierwszy wybór przy udzielaniu porad dotyczących starych monet, możesz spróbować zanieść swoje stare monety do dealera monet i zobaczyć, co może ci powiedzieć. Uważaj jednak, bo wielu sprzedawców monet może próbować kupić od Ciebie stare monety po bardzo niskich cenach. Nigdy nie sprzedawaj swoich starych monet, dopóki nie dowiesz się, co masz i ile są warte!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.